Wampiriada 2024

Mamy już za sobą udział w kolejnej akcji Honorowego Oddawania Krwi. Przystąpili do niej pełnoletni uczniowie klas maturalnych, a opiekunem była Pani Anna Pisarczuk.

Pamiętajmy, że w naszych żyłach znajduje się bezcenny lek, którym możemy się dzielić i pomagać potrzebującym.

Dołącz do Honorowych Dawców Krwi!

Program MEiN „Sportowe Talenty” w LO XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu

Z dniem 1 marca 2024 roku we wszystkich szkołach w Polsce ruszył program „Sportowe Talenty”. W jego ramach uczniowie szkół są zobowiązani do realizacji 4 testów określających wybrane składowe sprawności fizycznej podczas lekcji wychowania fizycznego w okresie marca i kwietnia br. oraz przekazania informacji o wysokości i masie ciała.

Program realizowany jest w oparciu o Ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym, dotyczącą ewidencji Sportowe Talenty oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 28 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej z przedmiotu wychowanie fizyczne.

Realizacja programu zawarta jest w podstawie programowej, a więc jest obowiązkowa do przeprowadzenia przez nauczyciela i obowiązkowa do wykonania przez ucznia.

Wyniki testów sprawności fizycznej oraz wysokości i masy ciała uczniów zostaną wprowadzone do systemu teleinformatycznego Sportowe Talenty, prowadzonego przez Ministra Sportu i Turystyki.

Wyniki przeprowadzonych testów sprawnościowych nie będą mieć wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne.

Szczegółowe informacje na temat Ewidencji Sportowe Talenty, są dostępne na stronie internetowej https://liblink.pl/714tAU8PCD

Koordynator projektu w LO nr XVII

Marek Popowczak

Kamil Dziura

Oscarowa „Strefa Interesów”

Uczniowie kl. 4E, 4F i 3A obejrzeli wyjątkowy film: nagrodzoną Oscarami 2023 w dwóch kategoriach (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy dźwięk) „Strefę interesów”. Seanse poprzedziły ciekawe prelekcje: 13 marca – było to spotkanie z pisarką, dziennikarką i podróżniczką Joanną Lamparską (kl. 4E z p. Piotrem Zołotajkinem), a 19 marca – wprowadzenie wykładowczyni, filmoznawczyni i antropolożki Iwony Morozow (kl. 4F z p. Sylwią Wójtowicz i kl. 3A z p. Piotrem Zołotajkinem).

Kazimierz Moczarski w słynnych „Rozmowach z katem” pytał o mechanizm, który w latach 30. i 40. XX wieku zamienił część Niemców – cywilizowanych, kulturalnych,  odpowiedzialnych ludzi w … ludobójców . Reżyser filmu nie pyta,  a jedynie (a może aż!) z mistrzostwem przedstawia codzienne życie rodziny komendanta obozu Auschwitz-Birkenau. Piękny ogród znajduje się o kilka, może kilkanaście metrów od komór gazowych i baraków więźniów. Siedząc wygodnie w fotelach nie widzimy tego szczególnego sąsiedztwa  na ekranie, ale … je słyszymy. Chwilami można zamknąć oczy, by dzięki dźwiękom głębiej zrozumieć przesłanie „Strefy interesów”.

Warto obejrzeć i warto pomyśleć!

Sylwia Wójtowicz