Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego

   
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania jednego z dzieł literatury polskiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji 7 września odbyło się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.
     Ciemna grudniowa noc – w chacie czarnoksiężnika zbierają się Szatan, Diabły i Czarownice, by przyrządzić prawdziwie diabelską mieszankę, z której wyłaniają się przywódcy powstania listopadowego. Czy Kordian, młodzieniec wrażliwy, egzaltowany i gotowy zabić się dla miłości, w kluczowym momencie poświęci się, by ratować Polskę przed okrutnymi zaborcami i nieudolnymi przywódcami? Czy zdoła udźwignąć na barkach ciężar narodu? Dotąd nieszczęśliwie zakochany, emocjonalny i rozczarowany rzeczywistością, znajduje cel – zabije cara i, niczym mityczny bohater Winkelried, zginie, by ratować naród. Czy jednak jego misja się powiedzie?
Aby się o tym przekonać zachęcamy do przeczytania tekstu Juliusza Słowackiego.
     Kordian (pełny tytuł: Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny) to jeden z najbardziej znanych dramatów romantycznych Juliusza Słowackiego. Utwór został napisany w Genewie w 1833 r., ukazał się anonimowo w Paryżu w 1834 r.
To historia, która nigdy nie traci na wartości, rozterki bohatera są wciąż aktualne, a konflikt, przed którym staje – uniwersalny.